All-Iowa Conference Performers

IIAC MOST VALUABLE PERFORMERS

2018 — Dylan Kalinay, indoor track
2016 — Isaac Frazier, indoor field
2013 — Joe Farrand, indoor track
1997 — Corey Carrell, outdoor track
1988 — Kip Janvrin, outdoor track
1987 — Kip Janvrin, outdoor track
1986 — Kip Janvrin, outdoor track
1985 — Danny Bauer, outdoor track
1984 — Jeff Nielsen, outdoor track
1983 — Jeff Nielsen, outdoor track
1981 — Dick Van Pelt, outdoor track 

IIAC INDOOR CHAMPIONS

2018
Jordan Coughenour (4x400)
Dylan Kalinay (60 hurdles, 200 meters, 4x200)
Travis Tupper (4x200, 4x400)
Chase Wetterling (4x200, 4x400)
Emmitt Wheatley (4x400, 4x400)

2017
Dylan Kalinay (55 hurdles, 4x200)
Matt Pearson (4x400)
Travis Tupper (4x200, 4x400)
Chase Wetterling (4x200, 4x400)
Emmitt Wheatley (55 meters, 4x400)
Kirk Wicks (4x400)

2016
Isaac Frazier (heptathlon)
Emmitt Wheatley (200 meters, 4x200)
Dylan Kalinay (4x200)
Travis Tupper (4x200)
Prince Krah (4x200)

2014
Brad Vogel (55 meters)

2013
John Cord (long jump)
Joe Farrand (5000 meters, 3000 meters)

2009
Eric Patten (800 meters, Mile)
Zach Smith (triple jump)

2008
Eric Patten (800 meters)
Marty Rounds (55 hurdles)

2003
Clay Stoddard (pole vault)

IIAC OUTDOOR CHAMPIONS

2017
Jordan Coughenour (400 hurdles)
Isaac Frazier (decathlon)

2016
Jordan Coughenour (400 hurdles)
Emmitt Wheatley (4x100)
Dylan Kalinay (4x100)
Travis Tupper (4x100)
Davey Jergens (4x100)

2013
John Cord (Javelin)

2012
Ryan Edwards (10,000 meters)

2011
John Cord (Javelin)
Ryan Edwardson (10,000 meters)

2010
Legrand Bien-Aime (4x400)
Brandon Christensen (4x400)
John Cord (triple jump)
Marty Rounds (100 hurdles, 4x400)
Kyle Yarkosky (4x400)

2008
Eric Patten (800 meters)

2005
Matt Albert (decathalon)

2003
Zach Allison (400 meters) 


INDOOR ALL—IIAC

2018
Sam Adeniyi — Hep, 3rd
Tyler Combs — DMR, 2nd
Jordan Coughenour — 4x400, 1st | DMR, 2nd | 400m, 3rd
Kyle Hovey — DMR, 2nd
Dylan Kalinay — 200m, 1st | 60h, 1st | 4x200, 1st | 60m, 2nd
Levi Lefebure — DMR, 2nd
Isaiah Strong — HJ, 3rd
Travis Tupper — 4x200, 1st | 4x400, 1st
Chase Wetterling — 4x200, 1st | 4x400, 1st
Emmitt Wheatley — 4x400, 1st | 4x400, 1st

2017
Sam Adeniyi — 55 hurdles, 3rd
Jordan Coughenour — DMR, 3rd
Isaac Frazier — Heptathlon, 2nd
Kyle Hovey — DMR, 3rd
Dylan Kalinay — 55 hurdles, 1st | 4x200, 1st
Ian McKenzie — DMR, 3rd
Matt Pearson — 4x400, 1st
Travis Tupper — 55 meters, 3rd | 4x200, 1st | 4x400, 1st
Chase Wetterling — 4x200, 1st | 4x400, 1st
Emmitt Wheatley — 55 meters, 1st | 4x200, 1st | 200 meters, 3rd
Kirk Wicks — 4x400, 1st | DMR, 3rd

2016
Isaac Frazier — Heptathlon, 1st | 60 hurdles, 2nd | high jump, 2nd
Salem Hildebrandt — 4x800, 3rd
Kyle Hovey — 4x800, 3rd | DMR, 3rd
Dylan Kalinay — 4x200, 1st | 200 meters, 3rd
Prince Krah — 4x200, 1st
Trevor McKee — 4x800, 3rd
Ian McKenzie — 4x800, 3rd | DMR, 3rd
Travis Tupper — 4x200, 1st
Emmitt Wheatley — 200 meters, 1st | 4x200, 1st | 60 meters, 3rd
Kirk Wicks — DMR, 3rd
Nick Yaeger — DMR, 3rd 

2014
Brad Vogel — 55 meters, 1st

2013
Aaron Arment — 200 meters, 2nd | 4x200, 2nd | 55 meters, 3rd
Brad Vogel —  4x200, 2nd
Brice Sheeder — 4x200, 2nd
Devan Quam — 4x200, 2nd
Joe Farrand — 3000 meters, 1st | 5000 meters, 1st
John Cord — long jump, 1st | triple jump, 2nd 

2012
Brad Vogel — 60 meters, 2nd
Garrett Woodson — 4x800, 3rd
Joe Farrand — 4x800, 3rd
Leif Jeppson — 4x800, 3rd
Matt Stone — 800 meters, 2nd | 4x800, 3rd 

2011
Brad Vogel — 55 meters, 2nd 

2010
Jarrod Schott — long jump, 3rd
Wardell Watkins — triple jump, 2nd
John Wardenburg — shot put, 2nd
Scott Danielson — shot put, 3rd 

2009
Brandon Christensen — 4x400, 2nd
Scott Danielson — shot put, 3rd
Eric Patten — 800 meters, 1st | Mile, 1st | 4x400, 2nd
Marty Rounds — 4x400, 2nd
Zach Smith — triple jump, 1st | long jump, 2nd | 55 meters, 3rd
Wardell Watkins — long jump, 3rd
Kyle Yarkosky — 4x400, 2nd

2008
LeGrand Bien—Aime — 4x400, 3rd
Tyler Jordison — 4x400, 3rd
Eric Patten — 800 meters, 1st | 4x400, 3rd
Marty Rounds — 55 hurdles, 1st | 4x400, 3rd
John Wardenburg — shot put, 2nd
Wardell Watkins — long jump, 2nd | triple jump, 3rd

2005
Brian Caskey — 4x200, 3rd
Matt Albert — 400 meters, 2nd | 4x200, 3rd
Nate Smith — 4x200, 3rd
Ross Parker — shot put, 2nd
Sean Smith — 4x200, 3rd

2004
Reid Leitchy — 800 meters, 3rd
Ross Parker — shot put, 2nd

2003
Clay Stoddard — pole vault, 1st
Ross Parker — shot put, 3rd 


 

OUTDOOR ALL—IIAC

2017
Jordan Coughenour — 400 hurdles, 1st | 4x400 relay, 3rd
Isaac Frazier — Decathlon, 1st | 110 hurdles, 2nd
Zach Nissen — 4x100, 2nd
Matt Pearson — 4x400, 3rd
Tate Tufte — 4x100, 2nd
Travis Tupper — 4x100, 2nd | 4x400, 3rd
Chase Wetterling — 400, 2nd | 4x100, 2nd | 4x400, 3rd

2016
Jordan Coughenour — 400 hurdles, 1st
Isaac Frazier — high jump, 3rd
Davey Jergens — 4x100, 1st
Dylan Kalinay — 110 hurdles, 2nd | 4x100, 1st
Travis Tupper — 4x100, 1st
Emmitt Wheatley — 100, 2nd | 4x100, 1st

2015
Isaac Frazier — triple jump, 2nd | high jump, 2nd
Dylan Kalinay — 100, 2nd | 100 hurdles, 2nd
Mitch Stoltzman — pole vault, 3rd 

2014
Brad Vogel — 200 meters, 1st | 100 meters, 2nd
Trevor McKee — 400 hurdles, 3rd

2013
John Cord — javelin, 1st | triple jump, 2nd 

2012
Ben Coy — 400 meters, 2nd
Brandon Christensen — 4x800, 3rd
Garrett Woodson — 4x800, 3rd
Jake Sutton — 3000 steeple, 2nd
Leif Jeppson — 4x800, 3rd
Matt Stone — 4x800, 3rd
Ryan Edwardson — 10,000, 1st

2011
John Cord — javelin, 1st
Ryan Edwardson — 10,000, 1st

2010
LeGrand Bien—Aime — 4x400, 1st
Brandon Christensen — 4x400, 1st
John Cord — triple jump, 1st | long jump, 3rd
Scott Danielson — shot put, 3rd
Jake Darrington — javelin, 2nd
Martin Rounds — 110 hurdles, 1st | 4x400, 1st
Wardell Watkins — long jump, 2nd | triple jump, 3rd
Kyle Yarkosky — 4x400, 1st

2009
Scott Danielson — shot put, 2nd
Jake Darrington — javelin, 3rd
Kyle Yarkosky — 4x400, 3rd
Ben Coy — 4x400, 3rd
Brandon Christensen — 4x400, 3rd
Marty Rounds — 4x400, 3rd 

2008
Eric Osterhaus — 10,000 meters, 3rd
Eric Patten — 800 meters, 1st
John Wardenburg — shot put, 2nd
Marty Rounds — 110 hurdles, 2nd
Robert Best — javelin, 2nd

2007
Eric Osterhaus — 5000, 3rd
John Wardenburg — shot put, 3rd
Nate Smith — long jump, 3rd
Robert Best — discus, 2nd

2005
Matt Albert — decathlon, 1st
Nick Sorbe — 800 meters, 2nd
Ross Parker — discus, 2nd | shot put, 2nd

2004
Aaron Keiser — decathlon, 3rd
Clay Stoddard — pole vault, 3rd
Ross Parker — shot put, 2nd
Ryan Grinstead — javelin, 3rd

2003
Clay Stoddard — pole vault, 3rd
Jeromy Keehn — 400 hurdles, 3rd
Ryan Grinstead — javelin, 2nd
Zach Allison — 400 meters, 1st 

2002
Andrew Hoopes — pole vault, 2nd
Lucas Carder — high jump, 3rd