Skip to navigation Skip to content Skip to footer

The Official Home of the Simpson College Storm

Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/7/2014 10:40 PM
                       UW-Oshkosh Titan Open - 2/7/2014                        
                          University of WI - Oshkosh                           
                     Timing & Results by PrimeTime Timing                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Holicek, Ashley              UW - Oshkosh            7.99       7.95q  1 
  2 Hunter, Becklyn              UW - Oshkosh            8.30       8.03q  1 
  3 Malueg, Alesha               UW - Oshkosh            8.02       8.07q  2 
  4 Frank, Jazmine               University o            8.25       8.07q  2 
  5 McCormick, Caitlyn           UW - Oshkosh            8.49       8.41q  3 
  6 Jahn, Stephanie              UW - Oshkosh            8.40       8.45q  1 
  7 Witas, Katie                 University o            8.48       8.47q  2 
  8 Pitts, Courtney              UW - Oshkosh            8.50       8.47q  3 
  9 Schroeder, Karena            Ripon                   8.50       8.49   1 
 10 Zeman, Nicole                Ripon                              8.50   1 
 11 Raiford, Lauren              Copper Count            8.50      X8.54   2 
 12 Lamber, Alexis               University o            8.78       8.64   3 
 13 Sondalle, Lydia              Ripon                   8.77       8.73   2 
 14 Schack, Hannah               Copper Count            8.60      X8.91   1 
 15 Osademe, Ngozi               Lakeland                9.17       9.12   3 
 16 Lau, Veronika                Lakeland                9.25       9.41   2 
 17 Dillenbeck, Tessa            Ripon                  10.03      10.06   1 
 
Event 2  Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Allan, Naji                  UW - Oshkosh            6.96       7.09q  1 
  2 Solorio, Eddie               University o            7.30       7.24q  1 
  3 Wright, Dantrell             University o            7.25       7.26q  3 
  4 Hood, Nathan                 Copper Count            7.10      X7.28q  2 
  5 Brown, Cameron               UW - Oshkosh            7.27       7.33q  2 
  6 Langman, Eric                Ripon                   7.32       7.35q  1 
  7 Effa, Hunter                 UW - Oshkosh            7.50       7.36q  3 
  8 Hargrow, Airiss              Lakeland                7.39       7.37q  3 
  9 Norman, Malik                University o            7.37       7.43   2 
 10 Trimner, Danny               UW - Oshkosh            7.40       7.45   3 
 11 Hall, Ian                    Ripon                   7.50       7.49   1 
 12 Johnston, Chrispin           Copper Count            7.20      X7.57   3 
 13 Novack, Kyle                 Ripon                   7.57       7.59   2 
 13 Schreiber, Jordan            Lakeland                7.42       7.59   1 
 15 Harvey, Yaphay               Lakeland                7.41       7.64   2 
 16 Weidermeier, Jake            Copper Count            7.50      X7.73   2 
 17 Allen, James                 Ripon                   7.85       7.73   3 
 18 Cousino, Brent               Copper Count            7.50      X7.74   3 
 19 Hussin, Eric                 Ripon                   7.79       7.80   2 
 20 Gladney, Sterling            Lakeland                7.67       7.84   1 
 21 Mherete, Mherete             Ripon                   7.98       7.85   2 
 22 Ferks, Jeffrey               UW - Oshkosh            8.00       8.11   1 
 23 Radloff, Quincy              Ripon                   7.95       8.14   3 
 
Event 33  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Parachetti, Joseph           University o        16:20.00   16:41.99   10   
  2 Hanlon, Kevin                University o        16:30.00   16:43.99    8   
  3 Santillo, Chris              University o        17:00.00   17:26.86    6   
  4 Rubis, Derek                 Unattached          19:17.00  X18:52.98  
  5 McCorkle, Patrick            Unattached          19:15.00  X18:54.83  
 
Event 5  Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rendflesh, Leah              UW - Oshkosh         5:44.36    5:37.37   10   
  2 Ball, Gracie                 University o         5:40.56    5:40.25    8   
  3 Gray, Betsy                  UW - Oshkosh         6:07.54    5:59.38    6   
 
Event 6  Men 1 Mile Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ramos, McKena                UW - Oshkosh         4:15.00    4:08.44   1  10   
  2 Halloran, Kenny              UW - Oshkosh         4:15.00    4:13.04   1   8   
  3 DeNure, Brett                UW - Oshkosh         4:18.00    4:14.52   1   6   
  4 Carpenter, Jordan            UW - Oshkosh         4:19.00    4:18.21   1   5   
  5 Zack, Joe                    UW - Oshkosh         4:19.00    4:19.93   1   4   
  6 Scopp, Ryne                  UW - Oshkosh         4:25.00    4:21.13   1   3   
  7 Scott, Thomas                Copper Count         4:18.00   X4:24.16   1 
  8 Scott, Charlie               UW - Oshkosh         4:35.00    4:30.47   2   2   
  9 Champan, Matt                UW - Oshkosh         4:23.00    4:30.71   1   1   
 10 Hansen, Jake                 UW - Oshkosh         4:32.00    4:31.10   2 
 11 Foust, Mike                  UW - Oshkosh         4:34.00    4:37.06   2 
 12 Klebenow, Billy              University o         4:37.00    4:38.82   2 
 13 Clarke, Jake                 UW - Oshkosh         4:35.00    4:41.37   2 
 14 Ferris, Jake                 University o         4:37.00    4:43.44   2 
 15 Rufer, Derrick               UW - Oshkosh         4:39.00    4:44.05   2 
 16 Ficht, Skyler                University o         4:55.00    4:48.64   2 
 17 Winslow, Chris               Copper Count         4:51.00   X5:02.65   2 
 18 Manning, Craig               Lakeland                        6:03.53   2 
 -- Karpin, Casey                Unattached           4:20.00       XDNF   1 
 -- Kutz, Sean                   UW - Oshkosh         4:19.00        DNF   1 
 
Event 11  Women 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Pospyhalla, Lizzie           UW - Oshkosh           58.65      58.84   1  10   
  2 Jahn, Stephanie              UW - Oshkosh           59.94      59.31   1   8   
  3 McCormick, Caitlyn           UW - Oshkosh         1:01.25      59.65   1   6   
  4 Raiford, Lauren              Copper Count         1:03.00   X1:02.83   1 
  5 Lamber, Alexis               University o         1:05.70    1:05.50   2   5   
  6 Risely, Jessica              University o         1:07.16    1:07.13   2   4   
  7 Osademe, Ngozi               Lakeland             1:11.00    1:11.41   2   3   
 
Event 12  Men 400 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gregory, Ryan                UW - Oshkosh           50.50      52.57   10   
  2 Basterash, Dylan             Ripon                             57.08    8   
  3 Farmer, Brandon              Lakeland                          58.40    6   
  4 Mherete, Mherete             Ripon                             59.29    5   
 
Event 4  Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Groff, Tom                   Copper Count           10.00     X10.32  
 
Event 3  Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Geldernick, Margaret         UW - Oshkosh            9.22       9.27   10   
  2 Rodriguez, Daryll            University o            9.58       9.42    8   
  3 Veale, Ashley                Copper Count            9.70      X9.94  
 
Event 1  Women 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Holicek, Ashley              UW - Oshkosh            7.95       7.93   10   
  2 Hunter, Becklyn              UW - Oshkosh            8.03       7.98    8   
  3 Frank, Jazmine               University o            8.07       8.06    6   
  4 Malueg, Alesha               UW - Oshkosh            8.07       8.07    5   
  5 Pitts, Courtney              UW - Oshkosh            8.47       8.42    4   
  6 Witas, Katie                 University o            8.47       8.57    3   
 
Event 2  Men 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Allan, Naji                  UW - Oshkosh            7.09       7.02   10   
  2 Wright, Dantrell             University o            7.26       7.15    8   
  3 Solorio, Eddie               University o            7.24       7.20    6   
  4 Brown, Cameron               UW - Oshkosh            7.33       7.27    5   
  5 Langman, Eric                Ripon                   7.35       7.30    4   
  6 Hood, Nathan                 Copper Count            7.28      X7.32  
  7 Effa, Hunter                 UW - Oshkosh            7.36       7.36    3   
  8 Hargrow, Airiss              Lakeland                7.37       7.41    2   
 
Event 13  Women 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Verhasselt, Kylee            UW - Oshkosh         2:16.87    2:15.40   1  10   
  2 Jenkins, Sonny               UW - Oshkosh         2:30.42    2:18.07   1   8   
  3 Rodriguez, Daryll            University o         2:23.78    2:24.07   1   6   
  4 Borel-Donhue, Julia          University o         2:23.37    2:24.37   1   5   
  5 Bond, Samatha                University o         2:24.50    2:25.24   1   4   
  6 McMullen, Mariah             UW - Oshkosh         2:26.10    2:25.81   1   3   
  7 Eicholtz, Elizabeth          University o         2:25.65    2:26.08   1   2   
  8 Caithamer, Julia             University o         2:29.12    2:26.43   1   1   
  9 Mahoney, Alex                UW - Oshkosh         2:26.00    2:26.61   1 
 10 Perez, Karla                 Ripon                2:38.00    2:31.33   2 
 11 Wormuth, Kendal              UW - Oshkosh         2:37.31    2:31.48   2 
 12 Munyan, Erica                UW - Oshkosh         2:30.00    2:31.52   1 
 13 Dempsey, Alison              University o         2:40.16    2:42.23   2 
 14 Dykstra, Grace               Ripon                           2:45.18   2 
 15 Durr, Kirsten                Ripon                2:55.00    2:46.88   2 
 16 Astorga, Karina              University o         2:40.50    2:51.14   2 
 17 Pedroza, Dianne              Ripon                           3:00.77   2 
 
Event 14  Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Lawrence, Matt               UW - Oshkosh         1:56.50    1:55.46   1  10   
  2 Bahret, Danny                University o         1:56.50    1:58.66   1   8   
  3 Jeppson, Leif                Simpson Coll         1:58.00    1:59.32   1   6   
  4 Allen, Michael               Ripon                2:00.00    1:59.73   2   5   
  5 Adams, Ryan                  Ripon                2:02.00    1:59.88   2   4   
  6 Scopp, Ryne                  UW - Oshkosh         2:02.00    2:00.84   2   3   
  7 Hallmann, Mark               Copper Count         2:03.00   X2:04.06   2 
  8 Montalvo, Omero              University o         2:03.00    2:04.17   2   2   
  9 Rufer, Derrick               UW - Oshkosh         2:09.00    2:04.36   3   1   
 10 Scott, Charlie               UW - Oshkosh                    2:04.62   3 
 11 Santillo, Anthony            University o         2:02.56    2:05.31   2 
 12 Luedtke, Nick                Ripon                2:05.00    2:06.31   3 
 13 Hansen, Jake                 UW - Oshkosh                    2:06.75   3 
 14 Foust, Mike                  UW - Oshkosh         2:09.00    2:08.98   3 
 15 Berget, Jerrod               Unattached           2:05.00   X2:10.52   3 
 16 Hopkins, Tevin               University o         2:01.00    2:12.76   2 
 17 Flint, Zack                  University o         2:05.50    2:14.80   3 
 -- Ramos, McKena                UW - Oshkosh         1:56.50        DNF   1 
 -- DeNure, Brett                UW - Oshkosh         1:56.50        DNF   1 
 
Event 15  Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Blue, Samantha               UW - Oshkosh           26.75      26.50   1  10   
  2 Dompier, Jamie               Copper Count           26.80     X26.63   1 
  3 Ney, Sarah                   Simpson Coll           26.80      26.63   1   8   
  4 Frank, Jazmine               University o           27.36      26.97   2   6   
  5 Veale, Ashley                Copper Count           27.20     X27.11   2 
  6 Raiford, Lauren              Copper Count           27.60     X27.78   2 
  7 Pitts, Courtney              UW - Oshkosh           28.68      28.41   3   5   
  8 Sondalle, Lydia              Ripon                  32.30      29.03   4   4   
  9 Schack, Hannah               Copper Count           27.90     X29.82   2 
 10 Osademe, Ngozi               Lakeland               29.87      30.30   3   3   
 11 Risely, Jessica              University o           30.34      30.34   4   2   
 12 Pease, Nicole                University o           29.50      30.77   3   1   
 13 Lau, Veronika                Lakeland               30.13      32.02   4 
 14 Dillenbeck, Tessa            Ripon                  34.96      35.05   4 
 
Event 16  Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Servais, Mike                UW - Oshkosh           23.00      22.76   1  10   
  2 Maddox, Jevon                Copper Count           23.50     X22.82   2 
  3 Solorio, Eddie               University o           23.09      22.95   2   8   
  4 Beaudo, Brian                UW - Oshkosh           23.00      22.97   1   6   
  5 Zanoya, Reid                 UW - Oshkosh           23.00      23.45   1   5   
  6 Huebner, Brian               UW - Oshkosh           23.25      23.52   2   4   
  7 Langman, Eric                Ripon                  24.03      23.75   3   3   
  8 Hall, Ian                    Ripon                  24.30      23.75   4   2   
  9 Pringle, Isaac               Copper Count           24.20     X23.79   4 
 10 Hood, Nathan                 Copper Count           23.50     X23.82   2 
 11 Trimner, Danny               UW - Oshkosh           24.00      23.84   3   1   
 12 Hargrow, Airiss              Lakeland               24.20      23.95   4 
 13 Norman, Malik                University o           24.80      24.23   4 
 14 Harvey, Yaphay               Lakeland               23.98      24.37   3 
 15 Gladney, Sterling            Lakeland               24.87      24.96   5 
 16 Allen, James                 Ripon                  24.95      25.04   5 
 17 Farmer, Brandon              Lakeland                          26.20   6 
 18 Some, Anaanou                Ripon                             27.05   6 
 
Event 17  Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harrison, Danica             UW - Oshkosh        11:06.28   10:50.72   10   
  2 Rendflesh, Leah              UW - Oshkosh        11:03.43   11:08.37    8   
  3 Fiorita, Rhea                UW - Oshkosh        11:35.84   11:12.33    6   
  4 Egan, Macy                   UW - Oshkosh                   11:27.41    5   
  5 Shemanski, Sydney            Ripon               14:12.00   13:35.55    4   
 -- Verhasselt, Kylee            UW - Oshkosh                        DNF  
 -- McMullen, Mariah             Unattached                         XDNF  
 -- Mahoney, Alex                UW - Oshkosh                        DNF  
 
Event 18  Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnsrud, Derek              UW - Oshkosh         8:50.00    8:55.42   10   
  2 Waters, Rob                  Ripon               10:52.00    9:50.57    8   
  3 Schmidt, Zachary             Ripon               10:00.00    9:57.44    6   
  4 Pierson, Andrew              Ripon               10:30.00   10:33.94    5   
 
Event 19  Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 UW - Oshkosh  'A'                                 4:05.00    4:04.36   10   
  2 UW - Oshkosh  'B'                                 4:20.00   x4:15.71  
  3 University of St. Fr  'A'                         4:12.20    4:17.16    8   
  4 University of St. Fr  'B'                         4:20.00   x4:30.45  
  5 UW - Oshkosh  'C'                                 4:30.00   x4:45.36  
 
Event 20  Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Copper Country Track  'A'                                   X3:32.11  
  2 Copper Country Track  'B'                                  Xx3:33.83  
 
Event 21  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 McCann, John                 UW - Oshkosh           2.05m      2.01m    6-07.00  10   
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 2.06 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O  XXX 
  2 Sutton, James                Copper Count           1.98m     X2.01m    6-07.00 
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 2.06 
      PPP  PPP    O   XO    O    O    O   XO  XXO  XXX 
 -- Brown, Cameron               UW - Oshkosh           1.75m         NH            
     1.61 
      XXX 
 
Event 22  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ederer, Kasey                UW - Oshkosh           1.60m      1.58m    5-02.25  10   
     1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  2 Holloway, Brooke             UW - Oshkosh           1.55m      1.53m    5-00.25   7   
     1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 
      PPP    O    O    O    O  XXX 
  2 Stainback, Jabria            University o           1.55m      1.53m    5-00.25   7   
     1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 
      PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  4 Pasek, Jackie                University o           1.51m      1.48m    4-10.25   5   
     1.33 1.38 1.43 1.48 1.53 
      PPP  PPP    O    O  XXX 
  5 Schatzke, Haley              UW - Oshkosh           1.45m      1.43m    4-08.25   4   
     1.33 1.38 1.43 1.48 
        O    O   XO  XXX 
 
Event 23  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Weidermeier, Jake            Copper Count           4.10m     X4.27m   14-00.00 
     3.05 3.20 3.81 3.97 4.12 4.27 4.42 
      PPP  PPP   XO    O    O   XO  XXX 
  2 Spalding, Patrick            Copper Count           4.40m     X4.27m   14-00.00 
     3.05 3.20 3.81 3.97 4.12 4.27 4.42 
      PPP  PPP  PPP  PPP  XXO   XO  XXX 
  3 Taylor, Justin               Copper Count           4.10m     X4.12m   13-06.25 
     3.05 3.20 3.81 3.97 4.12 4.27 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXX 
  4 McMullen, Matt               UW - Oshkosh           4.20m      4.12m   13-06.25  10   
     3.05 3.20 3.81 3.97 4.12 4.27 
      PPP  PPP  PPP  PPP   XO  XXX 
  5 Novack, Kyle                 Ripon                             4.12m   13-06.25   8   
     3.05 3.20 3.81 3.97 4.12 4.27 
      PPP  PPP    O   XO  XXO  XXX 
  6 Ketterer, Max                Copper Count           3.90m     X3.97m   13-00.25 
     3.05 3.20 3.81 3.97 4.12 
      PPP  PPP   XO  XXO  XXX 
  7 Radloff, Quincy              Ripon                             3.05m   10-00.00   6   
     3.05 3.20 
       XO  XXX 
 -- Dickmann, Jake               UW - Oshkosh           4.70m         NH            
     3.05 3.20 3.81 3.97 4.12 4.27 4.42 4.58 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  XXX 
 
Event 24  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Caithamer, Julia             University o                      3.43m   11-03.00  10   
     2.29 2.44 2.59 2.74 2.90 3.05 3.20 3.43 3.58 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXO  XXX 
  2 Weber, Stefanie              UW - Oshkosh           3.10m      3.05m   10-00.00   8   
     2.29 2.44 2.59 2.74 2.90 3.05 3.20 
      PPP  PPP  PPP   XO   XO  XXO  XXX 
  3 Zeman, Nicole                Ripon                  2.65m      2.74m    8-11.75   6   
     2.29 2.44 2.59 2.74 2.90 
        O    O    O   XO  XXX 
 
Event 25  Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hood, Nathan                 Copper Count           6.84m     X6.46m   21-02.50 
      FOUL  6.46m  6.20m  6.37m  6.45m  6.27m
  2 Effa, Hunter                 UW - Oshkosh           6.29m      6.41m   21-00.50  10   
      6.41m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  5.87m
  3 Brown, Cameron               UW - Oshkosh           5.75m      6.08m   19-11.50   8   
      FOUL  FOUL  5.95m  5.76m  FOUL  6.08m
  4 Battle, Jacob                Lakeland               6.00m      5.83m   19-01.50   6   
      5.82m  5.79m  5.83m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Some, Anaanou                Ripon                  5.41m      5.67m   18-07.25   5   
      5.10m  FOUL  5.67m  5.49m  5.34m  5.62m
  6 Reisbick, Spencer            Ripon                  5.64m      5.59m   18-04.25   4   
      5.27m  5.59m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Weidermeier, Jake            Copper Count           5.85m     X5.39m   17-08.25 
      FOUL  5.20m  5.27m  FOUL  5.39m  FOUL
  8 Johnston, Chrispin           Copper Count           5.50m     X5.35m   17-06.75 
      FOUL  FOUL  5.35m  5.30m  FOUL  FOUL
  9 Basterash, Dylan             Ripon                  5.09m      5.22m   17-01.50   3   
      4.98m  5.11m  5.14m  5.22m  4.96m  5.06m
 10 Gladney, Sterling            Lakeland               5.80m      5.12m   16-09.75   2   
      5.10m  5.02m  5.12m          
 
Event 26  Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Edeko, Isi                   University o           5.09m      5.35m   17-06.75  10   
      5.12m  5.29m  5.29m  5.06m  5.10m  5.35m
  2 Shober, Amanda               UW - Oshkosh           5.24m      5.12m   16-09.75   8   
      FOUL  FOUL  5.12m  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Blue, Samantha               UW - Oshkosh           5.36m      5.10m   16-08.75   6   
      4.98m  5.10m  FOUL  5.02m  FOUL  4.76m
  4 Hemmen, Cassandra            UW - Oshkosh           4.85m      4.89m   16-00.50   5   
      4.51m  4.71m  4.89m  FOUL  4.48m  4.79m
  5 Schroeder, Karena            Ripon                  4.57m      4.85m   15-11.00   4   
      4.71m  FOUL  4.85m  FOUL  FOUL  4.15m
  6 Martyn, Brenna               UW - Oshkosh           4.35m      4.38m   14-04.50   3   
      4.29m  4.14m  4.33m  4.38m  4.05m  4.00m
  7 Schack, Hannah               Copper Count           4.07m     X4.23m   13-10.50 
      FOUL  4.23m  4.18m  FOUL  3.97m  4.17m
 
Event 27  Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Klitz, Lukey                 Unattached            15.00m    X14.69m   48-02.50 
      FOUL  14.31m  14.69m  14.53m  14.61m  14.26m
  2 Battle, Jacob                Lakeland              13.00m     12.76m   41-10.50  10   
      FOUL  12.76m  12.55m  12.48m  FOUL  12.29m
  3 Maddox, Jevon                Copper Count          13.00m    X12.76m   41-10.50 
      FOUL  FOUL  12.76m  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Gladney, Sterling            Lakeland                         10.37m   34-00.25   8   
      9.88m  10.20m  10.04m  10.08m  10.37m  10.36m
 
Event 28  Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Edeko, Isi                   University o          11.19m     11.15m   36-07.00  10   
      FOUL  11.15m  11.15m  10.67m  10.88m  11.05m
  2 Shober, Amanda               UW - Oshkosh          10.97m     10.89m   35-08.75   8   
      10.74m  FOUL  10.78m  10.85m  FOUL  10.89m
  3 Pease, Nicole                University o          10.12m      9.88m   32-05.00   6   
      9.48m  9.87m  9.76m  9.76m  9.71m  9.88m
  4 Schatzke, Haley              UW - Oshkosh                      9.88m   32-05.00   5   
      9.88m  9.25m  9.05m  9.14m  9.27m  9.19m
  5 Ederer, Kasey                UW - Oshkosh                      9.83m   32-03.00   4   
      9.70m  9.57m  9.60m  9.53m  9.83m  9.69m
  6 Holloway, Brooke             UW - Oshkosh                      9.82m   32-02.75   3   
      9.80m  9.74m  9.82m  9.65m  9.78m  9.57m
  7 Finn, Sarah                  UW - Oshkosh           9.71m      9.81m   32-02.25   2   
      9.40m  9.81m  9.55m  FOUL  9.70m  9.73m
  8 Pasek, Jackie                University o          10.00m      9.62m   31-06.75   1   
      9.26m  9.62m  9.18m  9.20m  9.34m  9.10m
 -- Stainback, Jabria            University o          11.07m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Event 29  Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Delzer, Pete                 Unattached            20.11m    X20.04m   65-09.00 
      18.78m  19.93m  19.62m  19.79m  20.04m  20.02m
  2 Brunner, Joe                 UW - Oshkosh          17.70m     18.14m   59-06.25  10   
      17.50m  FOUL  FOUL  18.14m  17.70m  17.70m
  3 Grosskopf, Nick              UW - Oshkosh          16.30m     16.81m   55-02.00   8   
      16.35m  16.30m  16.81m  16.42m  FOUL  FOUL
  4 Meyers, Trak                 University o          17.02m     16.46m   54-00.00   6   
      FOUL  FOUL  15.84m  15.46m  FOUL  16.46m
  5 Brandt, Jeremy               UW - Oshkosh          16.50m     16.12m   52-10.75   5   
      14.90m  FOUL  15.01m  15.25m  15.85m  16.12m
  6 Heinz, Mike                  UW - Oshkosh          16.00m     15.35m   50-04.50   4   
      14.82m  15.13m  15.15m  15.04m  15.35m  FOUL
  7 Jentges, Austen              Ripon                 14.71m     15.03m   49-03.75   3   
      14.33m  15.03m  14.82m  FOUL  FOUL  13.64m
  8 Baehman, Zachary             UW - Oshkosh          15.70m     14.87m   48-09.50   2   
      14.87m  14.65m  14.10m  14.59m  14.55m  FOUL
  9 Heinz, Scott                 UW - Oshkosh          15.50m     14.28m   46-10.25   1   
      FOUL  14.02m  14.05m  14.16m  14.28m  14.00m
 10 Beal, Thomas                 Ripon                 12.96m     13.96m   45-09.75 
      FOUL  13.15m  13.67m  11.89m  13.76m  13.96m
 11 Paulick, Ryan                UW - Oshkosh          15.00m     13.51m   44-04.00 
      13.27m  13.22m  13.51m         
 12 Bedford, Terence             Lakeland              12.67m     12.50m   41-00.25 
      11.61m  11.77m  12.50m           
 13 Mitchell, Kyle               University o          13.04m     12.23m   40-01.50 
      12.23m  FOUL  FOUL         
 14 Schreiber, Jordan            Lakeland              11.56m     11.43m   37-06.00 
      10.36m  10.87m  11.43m            
 15 Bailey, Kyle                 University o          10.18m     10.60m   34-09.50 
      FOUL  10.60m  9.57m           
 16 Kilian, Lucas                Ripon                 10.55m     10.52m   34-06.25 
      10.48m  10.52m  10.31m           
 17 Land, Diontaye               Lakeland              11.00m     10.17m   33-04.50 
      10.17m  FOUL  FOUL            
 18 Hale, Quinton                Lakeland               8.00m      8.28m   27-02.00 
      FOUL  7.04m  8.28m            
 19 Sherry, Aaron                Lakeland               8.50m      7.59m   24-11.00 
      7.59m  FOUL  FOUL            
 20 van Doorn, Tim               Lakeland               7.50m      6.85m   22-05.75 
      FOUL  FOUL  6.85m            
 -- Bauers, Ryan                 University o           9.52m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Event 30  Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Brickner, Melanie            UW - Oshkosh          18.70m     17.62m   57-09.75  10   
      16.59m  16.69m  17.62m  17.07m  FOUL  16.69m
  2 Klotz, Jecel                 UW - Oshkosh          16.41m     15.92m   52-02.75   8   
      15.42m  15.47m  15.92m  15.72m  15.53m  15.67m
  3 Rimington, Chelsea           University o          14.05m     14.80m   48-06.75   6   
      FOUL  13.82m  13.00m  14.16m  14.80m  FOUL
  4 Martin, Abby                 UW - Oshkosh          15.32m     14.62m   47-11.75   5   
      14.02m  13.84m  14.44m  14.05m  14.62m  14.37m
  5 Safforld, LaCrissa           University o          14.63m     14.40m   47-03.00   4   
      14.09m  FOUL  14.40m  FOUL  FOUL  14.17m
  6 Abhold, Lizzy                UW - Oshkosh          14.70m     14.35m   47-01.00   3   
      13.14m  13.85m  FOUL  14.35m  FOUL  13.67m
  7 Pomeroy, Lydia               Ripon                 13.08m     13.61m   44-08.00   2   
      FOUL  11.87m  12.13m  13.61m  12.34m  FOUL
  8 Wichman, Melanie             UW - Oshkosh          14.20m     13.32m   43-08.50   1   
      11.27m  13.03m  13.32m  12.99m  13.02m  12.37m
  9 Pedone, Nicole               University o          12.40m     11.95m   39-02.50 
      FOUL  11.87m  11.63m  11.95m     FOUL
 10 Cockburn, Karissa            University o          12.14m     11.32m   37-01.75 
      11.06m  11.32m  10.66m           
 11 Boyer, Emily                 Lakeland              11.24m     11.06m   36-03.50 
      10.66m  FOUL  11.06m            
 12 Lauesen, Katie               University o          11.89m     10.29m   33-09.25 
      10.29m  FOUL  FOUL           
 
Event 31  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Baatz, Nick                  Unattached            19.20m    X18.45m   60-06.50 
      FOUL  17.27m  18.45m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Delzer, Pete                 UW - Oshkosh                     17.47m   57-03.75  10   
      17.47m  17.03m  FOUL  FOUL  17.33m  17.33m
  3 Baehman, Zachary             UW - Oshkosh          16.20m     17.17m   56-04.00   8   
      16.45m  FOUL  FOUL  16.21m  17.17m  FOUL
  4 Brandt, Jeremy               UW - Oshkosh          16.40m     16.62m   54-06.50   6   
      15.82m  FOUL  16.62m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Grosskopf, Nick              UW - Oshkosh          16.00m     15.56m   51-00.75   5   
      15.02m  FOUL  15.56m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Klotz, Jesse                 Unattached                      X15.44m   50-08.00 
      14.89m  15.44m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Mitchell, Kyle               University o          14.92m     15.31m   50-02.75   4   
      14.63m  FOUL  14.57m  FOUL  15.31m  15.03m
  8 Paulick, Ryan                UW - Oshkosh          15.00m     15.16m   49-09.00   3   
      14.64m  FOUL  15.16m  FOUL  FOUL  15.07m
  9 Brunner, Joe                 UW - Oshkosh          14.70m     15.14m   49-08.25   2   
      13.72m  FOUL  14.83m  14.46m  15.14m  14.82m
 10 Heinz, Scott                 UW - Oshkosh          14.60m     14.93m   48-11.75   1   
      13.71m  14.93m  FOUL  14.35m  FOUL  14.74m
 11 Heinz, Mike                  UW - Oshkosh          14.70m     14.71m   48-03.25 
      13.83m  14.41m  FOUL  FOUL  FOUL  14.71m
 12 Beek, Zach                   Ripon                 14.71m     14.42m   47-03.75 
      FOUL  14.09m  FOUL  13.98m  14.42m  FOUL
 13 Monroe, Colt                 University o          14.47m     13.77m   45-02.25 
      13.54m  13.64m  13.77m            
 14 Stelter-Hogh, Frank          Ripon                 11.65m     12.79m   41-11.50 
      11.11m  12.04m  12.79m           
 15 Bauers, Ryan                 University o          12.89m     12.59m   41-03.75 
      12.17m  12.59m  12.58m            
 16 Land, Diontaye               Lakeland              11.88m     12.47m   40-11.00 
      11.52m  11.83m  12.47m            
 17 Cousino, Brent               Copper Count          11.00m    X11.61m   38-01.25 
      11.61m  11.02m  11.32m            
 18 Schreiber, Jordan            Lakeland              11.09m     11.34m   37-02.50 
      11.08m  11.34m  11.27m           
 19 Kilian, Lucas                Ripon                 11.37m     11.07m   36-04.00 
      11.07m  10.83m  10.69m           
 20 Hale, Quinton                Lakeland              10.59m     10.69m   35-01.00 
      10.69m  FOUL  10.44m            
 21 Bedford, Terence             Lakeland              10.00m      9.97m   32-08.50 
      9.36m  9.07m  9.97m            
 22 Sherry, Aaron                Lakeland              10.00m      9.75m   32-00.00 
      9.06m  8.86m  9.75m            
 23 van Doorn, Tim               Lakeland               9.00m      8.70m   28-06.50 
      8.70m  8.40m  8.56m            
 -- Vidican, Matt                University o          11.75m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 32  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Klotz, Jecel                 UW - Oshkosh          14.20m     14.07m   46-02.00  10   
      FOUL  13.08m  13.64m  14.07m  FOUL  13.81m
  2 Martin, Abby                 UW - Oshkosh          13.44m     13.78m   45-02.50   8   
      13.34m  13.58m  13.78m  13.25m  FOUL  13.22m
  3 Safforld, LaCrissa           University o          13.47m     13.54m   44-05.25   6   
      12.99m  13.54m  12.94m  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Brickner, Melanie            UW - Oshkosh          13.55m     13.30m   43-07.75   5   
      13.00m  12.80m  FOUL  13.20m  12.95m  13.30m
  5 Martin, Brooke               University o          12.47m     13.03m   42-09.00   4   
      12.12m  13.03m  12.39m  11.75m  12.21m  FOUL
  6 Abhold, Lizzy                UW - Oshkosh          12.34m     12.07m   39-07.25   3   
      12.07m  11.99m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Pomeroy, Lydia               Ripon                 12.09m     11.81m   38-09.00   2   
      FOUL  11.12m  10.68m  11.81m  11.56m  11.68m
  8 Wichman, Melanie             UW - Oshkosh          11.95m     11.41m   37-05.25   1   
      10.85m  10.74m  FOUL  10.70m  10.90m  11.41m
  9 Lauesen, Katie               University o          11.30m     11.23m   36-10.25 
      10.84m  11.23m  10.82m  10.77m  11.10m  10.71m
 10 Boyer, Emily                 Lakeland               9.00m      9.62m   31-06.75 
      FOUL  9.44m  9.62m            
 -- Rimington, Chelsea           University o          14.04m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
                    Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) UW - Oshkosh               279        2) University of St. Fr      138   
    3) Ripon                       22        4) Simpson College             8   
    5) Lakeland                     6                                           
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) UW - Oshkosh               220        2) Ripon                      79   
    3) University of St. Fr        66        4) Lakeland                   34   
    5) Simpson College              6