All-Americans

TEAM SPORT ALL-AMERICANS

First Team
Laurie Sankey - Women's Basketball - 1983
Laurie Sankey - Women's Basketball - 1984
Ricky Gales - Football - 1989
Joel Johnson - Baseball - 1991
Megan Amelse - Volleyball - 1991
Rosie Michels - Volleyball - 1992
Kris Michels - Volleyball - 1994
Brent Parrott - Football - 1996
Chris Winey - Football - 1996
Kelly Schade - Softball - 1997
Jeremy Whalen - Football - 1997
Dee Wischmeier - Softball - 1997
Clint Head - Football - 1998
Michelle Fowler - Softball - 1998
Kelly Schade - Softball - 1998
Michelle Fowler - Softball - 1999
Kelly Schade - Softball - 1999
Karen Smith - Softball - 2001
Mike Donnenwerth - Football - 2003
Kyle Westphal - Football - 2003
Jason Ripke - Football - 2004
Katelyn Whiton - Women's Basketball - 2008
Kelsie Host - Softball - 2008
Kate Nielsen - Basketball - 2013

Second Team
Tony Spencer - Football - 1962
George Yanger - Football - 1963
Bryan Jones - Football - 1983
Laurie Dowd - Softball - 1989
Rosie Michels - Volleyball - 1990
Rosie Michels - Volleyball - 1991
Beth Harrison - Softball - 1992
Marty James - Football - 1992
Clint Head - Football - 1997
Jeremy Whalen - Football - 1997
Amy Trowbridge - Volleyball - 1997
Adam Doll - Men's Basketball - 1998
Clint Head - Football - 1998
Adam Doll - Men's Basketball - 1999
Amber Ridnour - Softball - 2000
Emily Tonn - Women's Basketball - 2000
Kyle Westphal - Football - 2003
Dusty Kain - Football - 2003
BJ Bengard - Football - 2006
Tiffany Everding - Volleyball - 2006
Katelyn Whiton - Women's Basketball - 2008

Third Team

Joe Blake, Jr. - Baseball - 1991
Ryan Cooley - Baseball - 1991
Trent Nauholz - Football - 1992
David Otte - Men's Basketball - 1995
Brent Parrott - Football - 1996
Jarod Young - Football - 1996
Kim Griffin - Softball - 1997
Sara Brookhart - Softball - 2000
Mike Donnenwerth - Football - 2002
Sara Kahler - Softball - 2003
Mike Donnenwerth - Football - 2003
Dusty Kain - Football - 2003
Shannon Stewart - Volleyball - 2003
Jason Ripke - Football - 2005
Jason Ripke - Football - 2005
Dustin Schelling - Football - 2006
Calie Hohneke - Softball - 2008
Luke Stover - Football - 2008

Fifth Team
Carrie Larson - Women's Basketball - 2009

Honorable Mention

Doug Schafer - Men's Basketball - 1973
Chad Earwood - Football - 1993
Jarod Young - Football - 1996
Cory Christensen - Football - 1997
Kenny Fry - Football - 1997
Guy Leman - Football - 1997
Clint Head - Football - 1998
Guy Leman - Football - 1998
Adam Doll - Men's Basketball - 1990
Michelle Mackie - Women's Basketball - 1992
Anita Lampe - Women's Basketball - 1995
Kerri Karsten - Women's Basketball - 1996
Trisha Heiden - Women's Basketball - 1999
Emily Tonn - Women's Basketball - 2000
Michelle Stover - Women's Basketball - 2001
Michelle Stover - Women's Basketball - 2002
Jesse Harris - Men's Basketball - 2003
Mike Donnenwerth - Football - 2003
Mike Donnenwerth - Football - 2003
Katelyn Whiton - Women's Basketball - 2007
Tara Christensen - Volleyball 2008
Tara Christensen - Volleyball - 2009
Stacey Schutjer - Women's Basketball - 2010, 2011


INDIVIDUAL SPORT ALL-AMERICANS

Cross Country

Men
1983
Danny Bauer - 14th

1984
Danny Bauer - 2nd

1989
Dave Halferty - 13th

Women
1989
Sarah Cross - 9th

1990
Sarah Cross - 3rd

1991
Chris Wickering - 20th

2011
Catie Ellingson - 34th

Swimming
2004
Dana Kuiken - 100 Breaststroke

Men's track & Field

Indoor
1985
Danny Bauer 1st - 5,000
Kirk Pederson 1st - 800

1986
Jerry Daniels 5th - Long Jump

1988
Kip Janvrin 5th - Pole Vault
Kip Janvrin 4th - Pole Vault

1989
Mike Godbout 4th - 55 hurdles

1990
Mike Godbout 4th - 55 hurdles
Mike Kelly 5th - 4x400 relay
Chris Lindsley 5th - 4x400 relay
Brenton Shavers 5th - 4x400 relay
Marcel Wensel 5th - 4x400 relay

1991
Mike Kelly 5th - 400
Mike Godbout 5th - 55m hurdles

1996
Matt Chance 5th - 5000

2002
Lucas Carder 8th - High Jump

Outdoor
1979
Brent Henessy 2nd - Discus

1980
Charles Fingers 6th - 100

1981
Wes Boehm 6th - 4x400 relay
Brent Hennessy 1st - Discus
Jeff Nielson 6th - 4x400 relay
Rich Van Pelt 6th - 400 hurdles; 6th - 4x400 relay
Dave Van Sickle 6th - 4x400 relay

1982
Dave Van Sickle 6th - 800

1983
Wes Boehm 5th - 4x400 relay
Mike Finneran 5th - 200; 5th - 4x400 relay
Jeff Nielson 4th - 100; 5th - 4x400 relay
Kirk Pederson 5th - 4x400 relay; 6th - 800

1984 Kirk Pederson 5th - 800

1985 Kirk Pederson 2nd - 800

1986 Jeff Brooks 5th - 1,500
Kip Janvrin 1st - Decathlon

1987
Kip Janvrin 1st - Decathlon; 3rd - Pole Vault

1988
Kip Janvrin 1st - Decathlon; 1st - Pole Vault; 1st - 400 hurdles; 6th - 110 hurdles; 8th - NCAA I Pole Vault
Rex Van Buskirk 7th - Decathlon

1989
Greg Cox 3rd - Discus
Mike Godbout 8th - 110 hurdles
Kent Jay 6th - Javelin
Brenton Shavers 5th - Decathlon
Rex Van Buskirk 4th - Decathlon

1990
Greg Cox 8th - Discus
Mike Godbout 3rd - 110 hurdles
Dave Halferty 8th - 5,000
Brenton Shavers 4th - 110 hurdles
Mike Kelly 5th - 4x400 relay
Rodney Liston 5th - 4x400 relay
Chris Lindsley 5th - 4x400 relay
Marcel Wensel 5th - 4x400 relay

1991
Lonnie Balmer 5th - 4x400 relay
Mike Godbout 3rd - 110m hurdles
Wouter Hertzberger 5th - 4x400 relay
Mike Kelly 2nd - 400m dash; 5th - 4x400 relay
Marek Wensel 5th - 4x400 relay

1992
Lonnie Balmer 7th - 4x400 relay
Lonnie Balmer 8th - 4x100 relay
Todd Jones 8th - 4x100 relay
Harold Lunsford 7th - 4x400 relay
Marek Wensel 7th - 4x400 relay
Marek Wensel 8th - 4x100 relay
Damon Youmans 7th - 4x400 relay
Damon Youmans 8th - 4x100 relay

1994
Corey Carrell 8th - 100m

1995
Pat Camp - 6th, 400 hurdles
Matt Chance 8th - 5,000m

1996
Matt Chance - 2nd, 5,000 meters

1997
Nick Andersen 4th - Shot Put
Chip Brundage 8th - Discus

1998
Chip Brundage 5th - Discus

2003
Zach Allison 8th - 400m

2005
Ross Parker 7th - Shot Put

2012
Ben Coy 8th - 400m

2013
John Cord 6th - Decathlon

Women's Track & Field
1988
Rhesa Ashbacker 5th - 4x400 relay
Amy Hudek 5th - 4x400 relay
Lori Meade 5th - 4x400 relay
Lisa Simpson 5th - 4x400 relay

1989
Rhesa Ashbacker 3rd - 4x400 relay
Amy Hudek 3rd - 4x400 relay
Lisa Simpson 3rd - 4x400 relay
Audrey Everson 3rd - 4x400 relay
Renee Hudson 3rd - Shot Put

1990
Audrey Everson 2nd - 800m; 4th - 4x400 relay; 5th-long jump
Rhesa Ashbacker 4th - 4x400 relay
Amy Hudek 4th - 4x400 relay
Lisa Simpson 4th - 4x400 relay

1991
Audrey Everson 5th - long jump

1992
Kelli Sheda 5th - 400m

1993
Nanette Schlee 6th - 4x400 relay
Carrie Schroeder 6th - 4x400 relay
Heather Sellers 6th - 4x400 relay
Kelli Sheda 2nd - 400m; 5th - long jump; 6th - 4x400 relay

2006
Caroline Capper 8th-Weight Throw

2008
Catie Ellingson 5th - 800m
Lauren Bucklin 8th - 55m hurdles

2009
Lauren Bucklin 5th - 55m hurdles

2010
Lauren Bucklin 4th - 55m hurdles
Kinsey Bak 3rd - High Jump

2011
Kinsey Bak - 4th, High Jump
Catie Ellingson - 5th, Mile

Outdoor
1982
Brenda Malone 1st - Shot Put

1987
Amy Hudel 8th - 800m

1988
Rhesa Ashbacker 5th - 4x400 relay; 6th - 400m
Audrey Everson 5th - 4x400 relay
Amy Hudek 5th - 4x400 relay; 6th-800m
Lisa Simpson 5th - 4x400 relay

1989
Rhesa Ashbacker 2nd-4x400 relay
Audrey Everson 2nd - 800m; 2nd - 4x400 relay; 3rd - long jump
Amy Hudek 2nd - 4x400 relay; 8th - 800m
Renee Hudson 3rd - shot put
Lisa Simpson 2nd - 4x400 relay

1990
Rhesa Ashbacker 1st - 4x400 relay
Sarah Cross 3rd - 3,000m
Audrey Everson 1st - 4x400 relay; 2nd - long jump; 4th - 800m
Amy Hudek 1st - 4x400 relay; 7th - 800m
Kelli Sheda 1st - 4x400 relay

1991
Tina Atchley 5th - 3,000m; 7th - 1,500m
Audrey Everson 4th - 4x400 relay; 4th - 800m run; 7th - Long Jump
Kelli Sheda 4th - 4x400 relay
Lisa Simpson 4th - 4x400 relay
Maureen Sullivan 4th - 4x400 relay

1992
Missy Mellecker 7th - Heptathlon

1993
Nanette Schlee 5th - 4x400 relay
Carrie Schroeder 5th - 4x400 relay
Heather Sellers 5th - 4x400 relay
Kellie Sheda 1st - 400m; 3rd - Long Jump; 4th - 200m; 5th - 4x400 relay

1995
Carrie Schroeder 6th - Heptathlon

1996
Keisha Barnes 8th - 4x100 relay
Loni Brewer 6th -100m hurdles
Kerry Flinn 7th -100m dash; 8th - 4x100 relay
Charity Halupnick 8th - 4x100 relay
Angi Hoctel 8th - 4x100 relay

1999
Kerry Flinn 8th - 400m

2005
Caroline Capper 7th - Hammer

2006
Caroline Capper 6th - Hammer

2007
Kelsey Hagerty 7th - Javelin

2008
Lauren Bucklin 8th -100m hurdles

2009
Lauren Bucklin 3rd - 100m hurdles; 8th - 400m hurdles
Catie Ellingson 5th - 1500 meters

2010
Kinsey Bak 5th - High Jump
Lauren Bucklin 4th - 100m hurdles; 8th - 400m hurdles
Catie Ellingson 2nd - 1500 meters

2011
Kinsey Bak - 6th, High Jump
Chelsey Degen - 8th, Discus

2012
Catie Ellingson - 4th, 1500m
Kinsey Bak - 7th, High Jump

Wrestling
1975
Jerome Stewart* 3rd - 158

1976
Jerome Stewart 5th - 158

1982
Mitch Anderson 2nd - 150

1984
Wayne Cole 8th - Hwt.

1985
Rick Rhum 5th - Hwt.

1988
Gary Ridout 6th - 167

1989
Travis Young 6th - 150

1990
Travis Young 4th - 150
Gary Ridout 5th - 167

1991
Travis Young 1st - 150
Gary Ridout 6th - 167
Randy Rowray 8th - 118

1992
Travis Young 1st - 150
Randy Rowray 5th - 118
Brad Henry 6th - Hwt.

1993
Don Finch 2nd - Hwt.
Randy Rowray 8th - 118

1997
Jeremy Whalen 6th - Hwt.
John Hatfield 8th - 134
Garth McGraw 8th - 190

1998
Cory Christensen 1st - 158
John Hatfield 5th - 134
Britt Marolf 7th - 118

1999
Matt Young 3rd - 142

2001
Nick Ackerman 1st - 174

2003
Clint Manny 4th - 149
Bart George 7th - 197

2004
Clint Manny 2nd - 149
Dustin Brewer 3rd - 125
Quentin Christensen 7th - 133
Bart George 8th - 197

2005
Clint Manny 2nd - 149
Dustin Brewer 4th - 141
Brett Christensen 6th - Hwt.

2006
Dustin Brewer 2nd - 141
Brett Christensen 6th - Hwt.

* NAIA